Főoldal /
Jelentkezés a Nyelvészeti Szakkollégiumba
Felvételi a Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégiumba
2024--2025-ös tanév
Idén is félvételit hirdet a Nyelvészeti Szakkollégium. Jelentkezz, ha érdekelnek a nyelvi és nyelvészeti kérdések, ha szeretnél többet megtudni róluk, mint amit a tanórák kínálnak.
Jelentkezési határidő: 2024. október 31., éjfél. A jelentkezéshez töltsd ki a jelentkezési űrlapot!
Az első találkozásra és a közös beszélgetés formájában zajló felvételire november 6-án, szerdán kerül sor 18 órától.
A szakkollégiumi tevékenységek két-háromhetente zajlanak szerdánként 18 órától (vakációban és vizsgaidőszakban a közös szakkollégiumi tevékenységek szünetelnek).
A szakkollégiumi tagság feltételei:
1) egyéni tudományos kutatás lebonyolítása tutoriális segítséggel és egy tudományos dolgozat bemutatása valamely diákkonferencián (elsőévesek esetében választható alternatíva a tudományismertető videó összeállítása valamely nyelvészeti témában);
2) a szakkollégiumi tevékenységeken való aktív részvétel a teljes tanév során.
A tutorok által ajánlott témák és a műhelyek tervezett témái itt érhetőek el.
Felvételi a Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégiumba
2023--2024-es tanév
Jelentkezési határidő: 2023. november 3., éjfél. A közös beszélgetés formájában zajló felvételi és tájékoztató alkalom időpontja: november 8., szerda, 18 óra.
A jelentkezéshez töltsd ki a jelentkezési űrlapot!
A szakkollégiumi tevékenységek két-háromhetente zajlanak szerdánként 18 órától (vakációban és vizsgaidőszakban a közös szakkollégiumi tevékenységek szünetelnek).
A szakkollégiumi tagság feltételei:
1) egyéni tudományos kutatás lebonyolítása tutoriális segítséggel és egy tudományos dolgozat bemutatása valamely diákkonferencián (elsőévesek esetében választható alternatíva a tudományismertető videó összeállítása valamely nyelvészeti témában);
2) a szakkollégiumi tevékenységeken való aktív részvétel a teljes tanév során.
Felvételi a Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégiumba
2021--2022-es tanév
Felvételi a Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégiumba
2020--2021-es tanév
Meghosszabbított jelentkezési határidő november 5-ig. Ugyanazon a linken.
Szeretettel várjuk a nyelvi és nyelvészeti kérdések iránt érdeklődő hallgatókat az 1. online szakkollégiumba. Jelentkezni október 31. éjfélig lehet a jelentkezési űrlap kitöltése által.
Tervezett tevékenységek
Műhelyek:
A névmások és a nyelv pszichológiája
Szófajok. Tudjuk-e, hogy mik azok?
Nyelvi jogok, nyelvpolitika
Nyelvrokonság: mi az és miért?
Hogyan gyűjtsünk nyelvi adatot?
Műhelysorozat: Számítógépes eszközök a nyelvtudományokban (meghívott kutatókkal)
Tudománynépszerűsítés projekt: A romániai magyar nyelvről könnyed, színes formában
Kutatási projekt: Az iskolai nyelvi hátrány
A találkozók időpontja kedd este 18 óra. A szakkollégisták vállalják, hogy aktívan részt vesznek a találkozókon és a tevékenységeken.
Felvételi a Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégiumba
2019--2020-es tanév
Ha szeretnél többet megtudni a nyelvekről, nyelvi jelenségekről, nyelvészeti módszerekről, jelentkezz a Nyelvészeti Szakkollégiumba. Mit ajánlunk: tudományos munka tutor irányításával, meghívott előadók előadásai, informális beszélgetések nyelvi jelenségekről, kisebb tudományos vizsgálatokban való részvétel.
A felvételi időpontja 2019. október 16., szerda. Jelentkezni október 15-ig lehet a következő űrlap kitöltésével.
A tutorok és a műhelyek tervezett témái megtekinthetők itt.
A szakkollégiumi tevékenységek időpontja: szerda 18--20.
Felvételi a Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégiumba
2018--2019-es tanév
Ha megismerkednél mélyrehatóbban valamely nyelvészeti témákkal, vagy olyan tevékenységet szeretnél órán kívül, amely mindannyiunkról szól érdekes és interaktív módon tálalva, várunk szeretettel a szakkollégiumba.
A felvételi időpontja 2018. október 17., szerda 18 óra, jelentkezni pedig október 14-ig lehet a következő űrlap kitöltésével.
Ha kutató-műhelytagnak jelentkezel, feltétlenül hozd magaddal a kutatási tervedet!
A szakkollégiumi délutánok időpontja: szerda 18--20.
A 2018--2019-es tanévben kétféle helyre lehet jelentkezni a Nyelvészeti Szakkollégiumban:
(1) műhelytagok:
– aktívan részt vesz a műhelyeken és a műhelytevékenységekre való felkészülésben.
(2) kutató-műhelytagok:
– jelen van és aktívan részt vesz az összes szakkollégiumi tevékenységen,
– a határidő lejártáig (2019. március 25., éjfél) leadja a kész dolgozatot,
– a dolgozata elfogadható minősítést kap mindkét bírálótól,
– dolgozatával részt vesz az ETDK-n vagy más tudományos diákkonferencián, és ott a dolgozata és a prezentáció szintén elfogadható minősítést kap.
A szakkollégium tutorai és a javasolt kutatási témák
- dr. Péntek János, professor emeritus geolingvisztikai és dialektológiai kutatások irányítását vállalja;
- dr. Fazakas Emese, egyetemi docens a nyelvtörténeti kérdések, a nyelvtudomány-történet, a kognitív nyelvészet és a magyar mint idegen nyelv tanítása iránt érdeklődők számára ajánl témákat;
- dr. Benő Attila, egyetemi docens szociolingvisztika, a nyelvi érintkezések (kontaktológia) és a fordítástudomány iránt érdeklődő hallgatóknak ajánl kutatási témákat;
- dr. Csomortáni Magdolna, egyetemi adjunktus a névtan területéről ajánlja a következő kutatási témákat: 1. a helynévadási norma vizsgálata; 2. a helynévrendszertani interferencia jelensége; 3. a hivatalos személynévrendszer kontaktusjelenségei; 4. a névdivat mint attitűd;
- dr. Németh Boglárka, egyetemi adjunktus szemantikai és pragmatikai kutatások irányítását vállalja.
Műhelyek
A műhelyek vezetője: Dimény Hajnalka
1. Idegennyelv-tanulás. Lehet-e könnyen?
A Természetes nyelvtanulás c. könyvében Murányi Péter amellett érvel, hogy természetes létmódunk a nyelvtanulás. Ha nem megy, azért nem egy, mert rosszul csináljuk.
Módszerek és stratégiák magától Murányi Pétertől egy nyílt előadás, majd pedig zárt körű műhelytevékenység keretében a szakkollégisták számára.
2. Nyelvi mítoszok
Rengeteg mítoszunk van a nyelvre vonatkozóan. Egyesekről nem tudjuk, hogy mítosz, másokról nem tudjuk, hogy hisszük őket.
A cél nyelvi mítoszok felfedése, először magunkban, majd pedig másoknak.
3. A csoport iránti nyelvi elfogultság (linguistic intergroup bias)
Különböző kutatások azt mutatják, hogy a saját csoportról másképp beszélünk, mint más csoportokról. Feltételezhető, hogy ebből kifolyólag folyamatosan megerősítjük a sztereotípiákat már azzal is, ahogyan kifejezzük magunkat. Ha így lenne is, mit tudunk kezdeni ezzel a tudással?
A műhely célja a szakirodalom áttekintése, és egy egyszerű vizsgálat megtervezése és kivitelezése a jelenség tesztelésére.
4. Szemantikai térkép-modell
A szemantikai térkép-módszer célja olyan szemantikai jelenségek megtalálása és leírása, amelyek a világ természetes nyelveire általában véve jellemzőek. Nem a szójelentésekből, hanem azok összetevőiből indul ki. Ily módon meg tudja ragadni azokat a közös konceptuális elemeket, amelyek nyelvileg kifejezést kapnak a világ különböző nyelveiben, valamint a nyelvi sajátosságokat egyaránt. Ily módon a módszer alkalmas elméletileg annak leírására, hogy mi minden része a természetes nyelvek szemantikájának.
Ismerkedünk a módszerrel.
Felvételi felhívás
2017--2018
A 2017–2018-as tanévben is várja a hallgatókat a Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégium.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is három különböző helyre lehet felvételizni:
(1) kutatók; ebben az esetben a hallgatónak kötelezően részt kell vennie a műhelymunkákon és elkészítenie egy tudományos dolgozatot 2018. március 25-ig egy általa választott nyelvészeti témában; (2) műhelytagok; ebben az esetben a hallgatónak nem kötelező tudományos dolgozatot írnia (bár természetesen szabad), ellenben aktívan részt kell vennie a műhelymunkákon és a műhelyek előkészítésében; illetve (3) kutató-műhelytagok; akiknek tehát tudományos dolgozatot is kell készíteniük és a műhelyek előkészítésében is részt kell venniük.
A nyelvi megbélyegzés megerősítésének észrevétlen, akaratlan mechanizmusainak kutatására, mesterségesnyelv-gyártásra és különböző témájú műhelytevékenységekre számíthatnak idén a szakkollégisták.
Kérdezni, érdeklődni lehet a következő linken: http://hunlang.lett.ubbcluj.ro/…/marton-gyula-nyelveszeti-s…, Dimény Hajnalkánál és a tavalyi szakkollégistáknál.
Jelentkezni a következő űrlap kitöltésével lehet október 30., éjfélig: https://docs.google.com/…/1lU-rvg8BFpdVqul2iaelExLleE5…/edit.
Felvételizni pedig november 1-jén 18:00 órára kell eljönni a 102-es terembe. A felvételi formája beszélgetés. Ha kutatói helyre jelentkezel, hozd magaddal a kutatási tervedet vagy a kutatási ötletedet. Ha műhelytagnak jelentkezel, gyere el, hogy megismerkedjünk.
Felvételi felhívás
Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégium
Gyere, nézd meg, miről szól a nyelvészet (órán kívül)!
A Nyelvészeti Szakkollégium célja nyelvészkedni tanítani a hallgatókat és együtt nyelvészkedni velük. Vagyis szakmai hátteret, segítséget biztosítani nyelvészeti kutatásokhoz, megmutatni, hogy mi lehet érdekes a nyelvek és a nyelvhasználat tanulmányozásában, és együtt gondolkodni mindannyiunkat érintő nyelv(észet)i kérdésekről.
Ha érdekel például, hogy:
Mitől csúnyák egyes szavak, mások pedig szépek, pedig ugyanazokból a hangokból állnak; egyáltalán miért nevezzük pont csúnyának a csúnya szavakat? vagy:
Miért szeretnék egyesek kitörölni az angol (és az összes többi) nyelvből a nyelvtani nemeket (ami a magyarban pont nincs); valóban van-e ennek köze a nemi megkülönböztetéshez; vagy:
Miért értjük félre egymást, amikor pedig minden szót pontosan értünk? vagy:
Miért lehet azt mondani, hogy – nyelvileg – mindenki (maga) a világ közepe?;
vagy egyáltalán csinálnál valamit órán kívül, akkor jelentkezz a szakkollégiumba!
Háromféle helyre lehet az idén felvételizni: kutató, műhelytag és kutató-műhelytag helyekre. Alább találod, hogy mit fednek ezek a megnevezések.
(1) kutatók; kötelezően részt kell venniük a műhelymunkákon és elkészíteniük egy tudományos dolgozatot 2017. március 27-ig egy általuk választott nyelvészeti témában;
(2) műhelytagok; nem kötelező tudományos dolgozatot írniuk (bár természetesen szabad), ellenben aktívan részt kell venniük a műhelymunkákon és a műhelyek előkészítésében; illetve
(3) kutató-műhelytagok; tudományos dolgozatot is kell készíteniük és a műhelyek előkészítésében is részt kell venniük.
(Ez utóbbit inkább másod-harmadéves és mesteris hallgatóknak ajánljuk.)
Amit ajánlunk cserébe: kedves mosolyok, türelem, segítség és sok olyan információ, amire sose gondoltatok volna.
Tájékozódásért, témaötletekért nézzétek meg a Szakkollégium honlapját!
Jelentkezni november 2-ig (éjfél) lehet az alábbi űrlap kitöltésével. A jelentkezést követően egy interjúra kerül sor, ez számít a felvételi vizsgának. Az interjúra november első napjaiban fog sor kerülni. A pontos időpontot és a helyszínt illetően időben tájékoztatunk minden jelentkezőt.
Várunk szeretettel!
A Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégium
felvételt hirdet a 2014/2015-ös tanévre
Másod- és harmadéves bölcsészhallgatók, illetve (nyelvészeti) magiszteri képzésben részt vevő hallgatók pályázhatnak, akik:
- legalább középfokon ismerik az angol, német vagy francia nyelvet
- kutatási témájukként nyelvészeti (vonatkozású) kérdéskört választanak (a tutorok által felkínált témákat és témaköröket itt. (ezek nem kizáró jellegűek)
- a válaszott témából egy tudományos igénnyel megírt, szakmailag megfelelő színvonalú, formailag jól szerkesztett dolgozatot nyújtanak be a hat hónapos kutatómunkájuk elszámolásaként, illetve pozitív véleményezés esetén ezzel ETDK-ra jelentkeznek
- vállalják, hogy részt vesznek a szakkollégiumi előadásokon/műhelybeszélgetéseken
A szakkollégiumba legtöbb 7 hallgató vehető fel, ebből legfennebb négyen kaphatnak ösztöndíjat. (Az első félévben az ösztöndíjasokat a kutatási tervek és felvételi interjúk mérlegelése nyomán nevesítjük, a második félévben az elkészült dolgozatokat rangsorolva állapítjuk meg, hogy kik részesülnek ösztöndíjban.)
A pályázati anyagnak a következőket kell tartalmaznia:
- kutatási terv;
- szakmai önéletrajz.
A pályázati dossziét a 102-es teremben, a tanszéki ügyintézőnek kell leadni, vagy határidőig eljuttatni a mtanszek@gmail.com címre. Jelentkezési határidő október 28. (kedd), déli 12 óra.
A felvételi formája: szakmai interjú, melynek (várhatóan október utolsó hetében esedékes) időpontjáról később tájékoztatjuk a jelentkezőket.