Főoldal /
Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégium
A Márton Gyula Nyelvészeti Szakkollégiumot a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszéke alapította azzal a céllal, hogy a nyelvészet iránt érdeklődő, az alapképzésben és a mesteri képzésben részt vevő hallgatók számára az egyetemi kereteken túl biztosítson szakmai fórumot, képzést, kutatási lehetőséget. Tutoriális rendszerben működik, és ezt a Szakkollégiumi délutánok előadás-sorozata egészíti ki. A Szakkollégium 2008-tól vesz fel hallgatókat, és keretében és folyományaként eddig több szakdolgozat, magiszteri dolgozat és TDK-dolgozat született. Távlati célja a szakmai utánpótlás kinevelése.
A szakkollégium Facebook-oldala.
A szakkollégium fő tevékenységei:
(a) tutoriális alapon működő kutatási projektek (rendszeres konzultációk)
(b) műhelytevékenység különféle nyelvészeti témákban (kiscsoportos megbeszélés, tutoriális segítséggel)
c) meghívott előadók előadásai, műhelyei
Miért jelentkezz a szakkollégiumba?
- Mert érdekel a nyelvtudomány, ezért szeretnél az egyetemi képzés által lefedett témákban még jobban elmélyülni, és olyan témákban is tájékozódni, amik nem szerepelnek a nyelvészeti tantárgyak tematikájában.
- Mert szeretnéd kipróbálni magad valamilyen kutatási területen, az általad választott téma valamelyik szakértőjével tutoriális rendszerben együttműködve lebonyolítani egy nyelvészeti kutatást.
- Mert szeretnél tapasztalatokat szerezni a tudományos kutatás terén, egyúttal megalapozni a későbbi szakdolgozatod vagy mesteri disszertációd munkálatait.
- Mert végzősként szeretnél jó szakdolgozatot / mesteri disszertációt írni, és ehhez szükséged van az intenzív tutoriális együttműködésre és folyamatos motivációra a kezdetektől fogva, hogy elkerüld a túlzott halogatást.
- Mert szeretnéd minél impozánsabbá tenni a szakmai önéletrajzodat a majdani pályázatokra, felvételikre, álláskeresésre való tekintettel.
A Szakkollégiumi délutánok és műhelyek általában szerdánként, 18–20 óra között lesznek, 2-3 heti rendszerességgel. Vakációban és vizsgaidőszakban a közös szakkollégiumi tevékenységek szünetelnek.
Ha jelentkezni szeretnél a szakkollégiumba, nézd meg a Jelentkezni szeretnék! menüpontot.
Tutoriális képzés
A tutoriális képzés a szakmai képzés leghatékonyabb formája. Azt jelenti, hogy a hallgató egyéni szakmai érdeklődésének megfelelően egy tudományos fokozattal rendelkező oktatót – tutort – választ, akivel a képzés keretében heti (vagy általa választott gyakoribb vagy ritkább) rendszerességgel konzultál. A tutori képzés a 2024–2025-ös tanévben 5 hónapot ölel fel, mely alatt az egyéni kutatómunka és a konzultációk eredményeképpen egy nyelvészeti témájú tudományos dolgozatot vagy tudományismertető videót kell benyújtaniuk.
A tutoriális képzésre vonatkozó minimális kritériumok különböznek az elsőéves hallgatók és a másod-, harmadéves, valamint mesteris hallgatók esetében.
Elsőéves szakkollégistákra vonatkozó kritériumok
Amennyiben nem vállalják a tudományos dolgozat megírását (az erre vonatkozó kritériumokat lásd alább), választhatják a következő alternatívát: tudományismertető YouTube-videó készítése választott nyelvészeti témában. A tudományismertető anyag létrehozásának feltétele az alapos tájékozódás a választott témában (pl. 5–8 tanulmány elolvasása), a releváns résztémák és problémák azonosítása, a szerzett ismeretek rendszerezése és ezeknek a koherens, érthető és kreatív prezentálása.
Másod-, harmadéves és mesteris szakkollégistákra vonatkozó kritériumok
Minimum 15 oldalas tudományos dolgozat megírása választott nyelvészeti témában. A dolgozatnak – melyet az ETDK-n vagy más konferencián be kell mutatni – tudományos igénnyel megírt, szakmailag megfelelő színvonalú, formailag jól szerkesztett (l. jegyzetapparátus, hivatkozások, irodalomjegyzék) dolgozatnak kell lennie. Ennek értelmében a dolgozat bírálói elsősorban az alábbi szempontok alapján értékelik a munkát:
– az egyéni munka és az önálló eredmények aránya a dolgozatban;
– a dolgozat szakszerűsége, stílusa;
– a téma időszerűsége, megközelítésének módja és sokszínűsége;
– a kapott eredmények értékelése, a konklúzió helyessége;
– a felhasznált irodalom alkalmazása, a hivatkozások megléte;
– az egyéb formai követelmények teljesítése.
A dolgozat vagy tudományismertető anyag témájának kiválasztásához a hallgatók segítséget kapnak. Az egyéni érdeklődési kör és preferenciák függvényében összekötünk minden szakkollégistát egy tutorral, akivel közösen megállapodnak a kutatás témájában és menetében.
A tutori képzés lejártával a dolgozatot vagy tudományismertető anyagot két bíráló minősíti, a fenti szempontok szerint. Az egyik bíráló a tutor maga, a másik a tutor által kijelölt, tudományos fokozattal rendelkező szakember. Amennyiben a bírálatok alapján a benyújtott anyag nem minősül elfogadhatónak, a hallgató nem teljesítette maradéktalanul a szakkollégiumi tagság fenntartásának feltételeit (l. alább).
A dolgozat vagy tudományismertető videó leadási határideje: 2025. április 7., éjfél. Az anyagokat elektronikusan kell eljuttatni a hajnalka.dimeny@ubbcluj.ro címre.
A szakkollégium tutorai és a javasolt kutatási területek
- dr. Benő Attila egyetemi docens a szociolingvisztika, a nyelvi érintkezések (kontaktológia) és a fordítástudomány iránt érdeklődő hallgatóknak ajánl kutatási témákat;
- dr. Csomortáni Magdolna egyetemi adjunktus a névtan területéről ajánlja a következő kutatási témákat: 1. a helynévadási norma vizsgálata; 2. a helynévrendszertani interferencia jelensége; 3. a hivatalos személynévrendszer kontaktusjelenségei; 4. a névdivat mint attitűd;
- dr. Dimény Hajnalka egyetemi tanársegéd kognitív nyelvészeti és kognitív szemantikai kutatások irányítását vállalja;
- dr. Fazakas Emese egyetemi docens a nyelvtörténeti kérdések, a nyelvtudomány-történet, a kognitív nyelvészet és a magyar mint idegen nyelv tanítása iránt érdeklődők számára ajánlj témákat;
- dr. Kádár Edit egyetemi docens morfológiai, szintaktikai jelenségekkel, illetve az anyanyelvoktatással kapcsolatos kutatások irányítását vállalja;
- dr. Németh Boglárka egyetemi adjunktus szemantikai, pragmatikai és szociolingvisztikai kutatások irányítását vállalja;
- dr. Péntek János professor emeritus geolingvisztikai és dialektológiai kutatások irányítását vállalja.
Műhelyek és előadások
Mivel a Szakkollégium egyik fő feladata az egyetemi oktatáson túlmenő szakmai képzés biztosítása, ezért a tutoriális képzés mellett a Szakkollégiumi délutánok keretében a hallgatók nyelvészeti műhelymunkákon és előadásokon vesznek részt. Ezeknek célja kettős: (1) Lehetőséget teremteni a szakkollégistáknak arra, hogy a nyelvészet olyan területeit/témáit ismerjék meg részletesen, amely őket érdekli, de nem kerül rájuk sor az aktuális tantárgyak keretén belül. (2) Lehetőséget teremteni a szakkollégistáknak arra, hogy olyan módon foglalkozzanak nyelvészeti témákkal, amely közel áll hozzájuk (informális, „egymástól tanulunk” jelszóra építve), és egy adott téma részletes megismerését eredményezi.
A nagyközönség számára meghirdetett nyílt előadásokon és műhelyfoglalkozásokon bárki részt vehet.
Tervezett műhelyek a 2024‒2025-ös tanévben
Pidzsinek és kreolok. Keletkezésük és jellemzőik
Kisebbségi nyelvek Európában
Hangszimbolika a világ nyelveiben
Szép szavak és csúnya szavak. Mik azok?
Olvassuk együtt a nagyokat! Olvasószeminárium-sorozat
Szakkollégiumi tagság (2024‒2025-ös tanév)
A szakkollégiumi tagság feltétele a jelentkezést követően a szakkollégiumi tevékenységeken való jelenlét és aktív részvétel. Ezen felül a szakkollégista vállalja, hogy eleget tesz a fentebbi Tutoriális képzés cím alatt bemutatott kritériumoknak (vállalja, hogy 2025. április 7-éig benyújtja az elkészült dolgozatot, melyet valamely diákköri konferencián bemutat; elsőévesek esetében választható opció a tudományismertető videó készítése is, melynek leadási határideje megegyezik a dolgozatokéival).
A szakkollégiumi tagsággal kisebb ösztöndíj is megpályázható. Az ösztöndíjas helyek száma és az ösztöndíj mértéke a szakkollégiumba felvételt nyert hallgatók számának és a kritériumok teljesítésének függvényében alakul. Ezzel kapcsolatban az első félév második felében várható további tájékoztatás.
A szakkollégium vezetője a 2023–2024-es tanévben: Németh Boglárka, a 2024–2025-ös tanévben Dimény Hajnalka.