Százötven év az egyházi és az anyanyelvi művelődés szolgálatában

Dr. Máthé Dénes, egyetemi docens, 2011. március 26-án részt vett a Keresztény Magvető alapításának 150 éves évfordulóján, Kolozsváron szervezett konferencián. Előadásának címe: A Keresztény Magvetőaz állami cenzúra idején (1971–1989).

A Keresztény Magvető Erdély legrégebbi egyházi folyóirata. Kriza János püspöksége idején, 1861-ben alapította az Unitárius Egyház. Munkatársai közül kiemelkedik Brassai Sámuel, Orbán Balázs, Jakab Elek, Kővári László, Borbély István, Balázs Ferenc, Varga Béla, Kelemen Lajos, Szabédi László, Mikó Imre tevékenysége.

A lap a második világháború utáni politikai helyzetben nem jelenhetett meg. 1971-ben, huszonhét évi kényszerű szünet után újraindult, és a diktatúra idején egyike volt a vallásos-humanista gondolkodás magyar nyelvű fórumainak.