Meghívó: A morfoszintaxis és a prototípusok

A Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport,
valamint a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportja, a DAB Nyelvészeti Munkabizottsága és a Hatvani István Szakkollégium
meghívja

Fehér Krisztina

A morfoszintaxis és a prototípusok

című előadására

Napjaink nyelvészeti munkái a morfoszintaxis kapcsán alapvetően egy olyan analitikus rendszerrel számolnak, amelyik kategorikus elemekkel és az ezekhez hozzárendelt egyértelmű szabályokkal dolgozik.
Az előadás a szokásos alaktani-mondattani elméleteket a nyelv ontogenezisének társas-kognitív motívumaival szembesítve a klasszikus morfoszintaktikai elképzelések problémáira kíván rámutatni, majd egy a nyelvelsajátítási és a későbbi nyelvi szocializációs folyamatokkal immár harmonizáló koncepciót felvázolni.
A pszicholingvisztikai kísérletek eredményei alapján úgy tűnik, hogy a nyelv alaktanának-mondattanának tradicionális felfogásaival szemben inkább valamiféle fonotaktikai-szemantikai analógiákon alapuló kognitív morfoszintaxissal kell számolnunk, ami vesz ugyan fel több-kevesebb analitikus tulajdonságot, de ezzel együtt is megőrzi szerveződésének eredeti holisztikusabb, prototípuselvű arculatát.

Helyszín:a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos III. sz. Kollégiuma (Debrecen, Egyetem t. 1., a főépület mögött), 5. emeleti előadóterem

Időpont:2011. április 11. (hétfő), 16óra

Az előadáson minden érdeklődőt örömmel lát a Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport, a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportja, a DAB Nyelvészeti Munkabizottsága és a Hatvani István Szakkollégium.

Debrecen, 2011. április 7.

Kis  Tamás, Fehér Krisztina (a Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport alapító tagjai)

Rácz Anita (a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportjának titkára)

Csűry István (a DAB Nyelvtudományi Munkabizottságának elnöke)

Szirák Péter (a Hatvani István Szakkollégium szakcsoport-vezetője)