Grammatikai hangsorminták: a szótagok és a szó(jelentés)

A Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport,
valamint a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportja, a DAB Nyelvészeti Munkabizottsága és a Hatvani István Szakkollégium
meghívja

Fehér Krisztina

Grammatikai hangsorminták: a szótagok és a szó(jelentés)

című előadására

A kognitív pszichológiai és neurológiai mérések arra mutatnak, hogy az anyanyelv tipikus hangsorépítési mintái a nyelv ontogenezisét már a kezdetektől fogva és lényegi értelemben határozzák meg. Ha ez így van, akkor viszont igen nehéz elképzelni egy olyan, a 20. század klasszikus nyelvészeti irányaitól szokásosan feltételezett grammatikát, amely a nyelv fonotaktikai természetű karakterétől szinte függetlenül, merev morfoszintaktikai szabályok mentén szerveződik.
Az előadás arra kíván rámutatni, hogy a nyelvtan csakis olyan struktúra lehet, amely nem ex nihilo tűnik fel, hanem graduálisan alakul: a grammatika a nyelvsajátos hangsormintákból fokozatosan formálódik meg, majd ennek megfelelően működik. Azáltal, hogy a babák azokat a szótagegyütteseket, amelyek anyanyelvük potenciális szóalakjai lehetnek, fonotaktikai szerkezetükre támaszkodva, statisztikai tanulás útján memorizálják, egy olyan dinamikus nyelvi rendszert kezdenek kialakítani, amelyben a mindenkori társas-kognitív kontextusába beágyazódó lexikon nemhogy nem lesz független a grammatikától, de a nyelvtan szerves részeként annak kiteljesedéséhez alapvető módon járul hozzá.

Helyszín: a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos III. sz. Kollégiuma (Debrecen, Egyetem t. 1., a főépület mögött), 5. emeleti előadóterem

Időpont: 2011. április 4. (hétfő), 16 óra

Az előadáson minden érdeklődőt örömmel lát a Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport, a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportja, a DAB Nyelvészeti Munkabizottsága és a Hatvani István Szakkollégium.

Debrecen, 2011. március 31.

Kis  Tamás, Fehér Krisztina (a Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport alapító tagjai)

Rácz Anita (a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportjának titkára)

Csűry István (a DAB Nyelvtudományi Munkabizottságának elnöke)

Szirák Péter (a Hatvani István Szakkollégium szakcsoport-vezetője)