Elhunyt Deme László nyelvész

Életének 90. évében elhunyt Deme László nyelvész, az Anyanyelvápolók Szövetségének alapító társelnöke, a Beszélni nehéz mozgalom fáradhatatlan szervezője.

Deme László 1921-ben született Pécelen. A budapesti Tudományegyetemen 1943-ban szerzett diplomát. Ezután az egyetem, majd az MTA Nyelvtudományi Intézetének munkatársa volt. 1970 és 1981 között a szegedi tudományegyetem Általános és Alkalmazott Nyelvészeti Tanszékének tanára, 1977-től 1981-ig a Magyarországi Eszperantó Szövetség tiszteletbeli elnöke.

A nyelvjárások, nyelvművelés és nyelvhasználat kérdéseit kutatta. Kiváló pedagógus volt, munkája szerves részének tartotta a magyar, majd az eszperantó nyelvekkel kapcsolatos ismeretterjesztést.

Munkásságának elismeréseként megkapta többek között a Szinnyei-emlékérmet, az Akadémiai jutalmat, az Akadémiai Díjat és a Révai-emlékérmet.

Szabadság