A nyelvi folyamatok mechanizmusa: szabályos és analógiás változások?

A Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport,
valamint a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportja, a DAB Nyelvészeti Munkabizottsága és a Hatvani István Szakkollégium
meghívja

Fehér Krisztina

A nyelvi folyamatok mechanizmusa: szabályos és analógiás változások?

című előadására

A nyelvi folyamatok kapcsán az ún. történeti nyelvészetben – döntően az újgrammatikus tanok nyomán – mintegy százötven éve szabályos és analógiás változások kettősségéről beszélnek.
Az előadás a lipcsei alapítók által megfogalmazott eredeti újgrammatikus elveket, majd ezek utóéletét elemezve arra kíván rámutatni, hogy a nyelvi mechanizmusoknak ez a felfogása voltaképpen anélkül vált általánosan elfogadott axiómává a nyelvtudományban, hogy a koncepciót valaha is empirikusan igazolták volna. Maga az elképzelés ugyanis nemigen fér össze a nyelv relatív természetével, nem véletlen, hogy a vélt szabályos változások háttértényezői mindmáig kérdőjelesek, az analógiás alakulásoké pedig – legalábbis olyan formájukban, ahogyan ezeket a 19. század vége óta értelmezni szokás – bizonytalanok maradtak.
Az újgrammatizmus kritikájának tanulságaiból az előadás végére egy olyan dinamikus és heterogén hálómodell képe körvonalazódik, amelyben a változások immár kontextusukba ágyazva, relatív módon tűnnek fel, így eleve csak mozgatórugóikkal együtt, a közösségi eredetű mintahatások statisztikai összjátékaként ragadhatók meg.

Helyszín:a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos III. sz. Kollégiuma (Debrecen, Egyetem t. 1., a főépület mögött), 5. emeleti előadóterem

Időpont:2011. február 28. (hétfő), 16óra

Az előadáson minden érdeklődőt örömmel lát a Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport, a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportja, a DAB Nyelvészeti Munkabizottsága és a Hatvani István Szakkollégium.

Debrecen, 2011. február 24.

Kis  Tamás, Fehér Krisztina (a Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport alapító tagjai)

Rácz Anita (a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportjának titkára)

Csűry István (a DAB Nyelvtudományi Munkabizottságának elnöke)

Szirák Péter (a Hatvani István Szakkollégium szakcsoport-vezetője)