A nyelv ontogenezise és a standard grammatikák – a hangok és fonémák példája

A Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport,
valamint a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportja, a DAB Nyelvészeti Munkabizottsága és a Hatvani István Szakkollégium
meghívja

Fehér Krisztina

A nyelv ontogenezise és a standard grammatikák – a hangok és fonémák példája

című előadására

Azáltal, hogy a standard nyelvtanok a nyelv grammatikáját úgy jelenítik meg, mintha az valamiféle eleve adott, stabil taxonomikus rendszer lenne, egy abszolutizált nyelv képét körvonalazzák, ami viszont nemigen felelhet meg a nyelv természetes relativitásának, így a nyelvelsajátítás és a későbbi nyelvi szocializáció folyamatainak sem.
Az előadás arra vállalkozik, hogy a nyelvészeti hagyomány általános nyelvtanfelfogásának paradox jelenségeit a pszichológia és a kognitív idegtudomány eredményeivel szembesítve felvázolja egy olyan grammatika alapjait, amely az egyének nyelvének változását és változatosságát immár a nyelvtan inherens tulajdonságaként képes kezelni.
Miután a csecsemő az anyanyelvét kezdetben egyszerű akusztikus ingerek sorozataként érzékeli, szinte magától értetődik, hogy a fonetikai-fonológiai jelenségek – a klasszikus elképzelésekkel szemben – olyannyira szerves részét képezik a nyelvtannak, hogy az egyéni nyelvek grammatikájának karakterét egyenesen alapvető módon határozzák meg: az előadás a hangok és fonémák szokásos értelmezésének problémáit elemezve végül arra mutat rá, hogy a beszédpercepció, ezzel együtt pedig a nyelvtan is prototípuselvű.

Helyszín:a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos III. sz. Kollégiuma (Debrecen, Egyetem t. 1., a főépület mögött), 5. emeleti előadóterem

Időpont:2011. március 7. (hétfő), 16óra

Az előadáson minden érdeklődőt örömmel lát a Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport, a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportja, a DAB Nyelvészeti Munkabizottsága és a Hatvani István Szakkollégium.

Debrecen, 2011. március 3.

Kis  Tamás, Fehér Krisztina (a Társas-Kognitív Nyelvészeti Kutatócsoport alapító tagjai)

Rácz Anita (a Magyar Nyelvtudományi Társaság Debreceni Csoportjának titkára)

Csűry István (a DAB Nyelvtudományi Munkabizottságának elnöke)

Szirák Péter (a Hatvani István Szakkollégium szakcsoport-vezetője)